Institut VmV

Snížení hladiny cholesterolu

Institut pro prevenci a moderní nutriční medicínu (VmV) se zabývá alternativními formami léčby a péče. Zaměřuje se obzvláště na oblast mikronutrientů a jejich působení na nejrůznější nemoci. Je to nezávislý a svobodný institut, který není napojen na žádné farmaceutické společnosti. Obsah této stránky zpracoval výlučně náš institut a platí za obecný zdroj informací.

Na této stránce najdete prospěšné informace a užitečné rady, jak je možné snížit příliš vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Naše doporučení mají pomoci při léčbě nejen těm, kteří tímto onemocněním trpí, ale dodat informace a podporu i jejich blízkým.

1. Vysoká hladina cholesterolu – ohrožení pro srdce a oběhovou soustavu

Cholesterol jako látka tukové povahy je potřebná při tvorbě buněčných membrán a mnohých hormonů. Podílí se na mnohých tělesných procesech, mezi jinými na stavbě buněk, tvorbě vitamínu D, na produkci stresového hormonu kortizolu či pohlavních hormonů estrogenu a testosteronu. Až dvě třetiny tohoto tuku vzniká přímo v těle, především v játrech. Zbytek pak přijímáme potravou.

Je třeba rozlišovat tzv. cholesterol dobrý (HDL) a špatný (LDL). Špatný LDL transportuje částečky tuku do buněk a podílí se tak na vzniku vážných onemocnění. O HDL mluvíme jako o dobrém cholesterolu, protože naopak přepravuje tukové částice zpět do jater a má tak ochranný účinek na cévy.

2. Příčiny a rizikové faktory

Vysoké hodnoty krevních tuků mají více příčin. Vnější faktory jako strava bohatá na živočišné tuky, nadváha, vysoká konzumace alkoholu nebo nedostatek pohybu patří mezi nejčastější příčiny vysoké hladiny cholesterolu. Ta samozřejmě stoupá, pokud často jíme tučná jídla, jako jsou tučné maso, uzeniny, vnitřnosti, vaječné žloutky nebo tučné mléčné výrobky.

Z části jsou předpoklady pro zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi (hypercholesterolémie) také dědičné nebo jsou vysoké již od narození. V takovém případě musí být hodnoty cholesterolu od počátku snižovány velmi přísnou dietou.

Další příčiny, které způsobují vysoký obsah cholesterolu v krvi, jsou mimo jiné kouření, diabetes mellitus, snížená funkce štítné žlázy, onemocnění jater, ledvin a žlučníku nebo vysoký krevní tlak. Také užívání léků může přispět ke zvýšení hladiny cholesterolu. Jedná se například o hormonální antikoncepci, kortizol nebo léky na odvodnění těla.

3. Příznaky a nebezpečí

Krátkodobě zvýšená hladina cholesterolu nevede zpočátku k žádným citelným a viditelným potížím, takže vysoká hladina tuku v krvi se většinou zjistí náhodou až při běžném vyšetření krve v rámci všeobecné prohlídky.

Jsou-li ale hodnoty cholesterolu trvale vysoké, může to mít za následek vznik vážného onemocnění. Jedno z hlavních onemocnění způsobené vysokou hladinou cholesterolu je arterioskleróza. Vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko tuhnutí a zužování cév, které vedou k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Tyto symptomy se projeví jako potíže při fyzické zátěži nebo jako potíže se srdcem.

Mimo těchto nemocí se při vysoké hladině cholesterolu objevují také usazeniny ve šlachách nebo kůži. Tyto usazeniny se projevují jako nápadné žluté uzlíky.

4. Mikronutriční terapie – přirozené snížení hladiny cholesterolu

Stravovat se zdravě znamená především jíst hodnotnou, přirozenou a pestrou stravu. Jen když je naše strava vyvážená, budeme dlouhodobě zdraví, pohybliví a duševně svěží. Dle doporučení Německé společnosti pro výživu (DGE) bychom měli sníst denně pět porcí ovoce a zeleniny. To odpovídá 600 až 700 gramům, což je například miska malin, dvě jablka a půlka salátové okurky. Tuto doporučenou dávku ovoce a zeleniny ale většina z nás nesní.

Pacienti s vysokým cholesterolem mají kromě toho zvýšenou potřebu vitamínů a minerálů. Z toho důvodu by měli všechny potřebné látky dodatečně doplňovat, nejlépe ve formě přírodního přípravku s mikronutrienty.

Úspěšná metoda prevence, která zároveň podporuje léčbu vysoké hladiny cholesterolu v krvi, je mikronutriční terapie. Tato forma léčby je důležitou součástí nutriční medicíny a slouží k optimálnímu zásobení těla všemi relevantními vitamíny, minerály, stopovými prvky a sekundárními rostlinnými látkami (souhrnně mikronutrienty). Ty jsou potřeba pro funkci buněk a orgánů a hrají zásadní roli i při regulaci cholesterolu v krvi.

Lidé trpící vysokými hodnotami cholesterolu by měli každopádně užívat doplňkové mikronutrienty. Ty pomohou nejen s přirozeným snižováním cholesterolu v krvi, ale zároveň zvýší koncentraci dobrého HDL cholesterolu. Díky příjmu mikronutrientů se také mohou snížit vedlejší účinky užívaných léků.

Při léčbě vysokého obsahu cholesterolu doporučujeme tyto mikronutrienty:

  • niacin (vitamin B3): snižuje spolehlivě celkovou hladinu cholesterolu.
  • vitaminy C a E: významně snižují špatný LDL a podstatně se podílejí na odbourávání cholesterolu.
  • lecitin: snižuje celkovou koncentraci cholesterolu v krvi i LDL cholesterol.
  • omega-3 mastné kyseliny: snižují vysokou hladinu cholesterolu a zároveň zvyšují hladinu HDL cholesterolu. Tyto mastné kyseliny se lépe vstřebávají, pokud je užíváme v tekuté formě např. jako šťávu, a ne v kapslích.
  • koenzym Q10: chrání před oxidovaným LDL cholesterolem, zlepšuje výkon cév a zmírňuje vedlejší účinky léků.

Kromě toho jsou ke snižování špatného LDL cholesterolu velmi vhodné speciální sekundární rostlinné látky, například flavonoidy obsažené v hroznovém vínu, zeleném čaji nebo v olivovém oleji lisovaném za studena.

Je důležité nezaměřit se jen na jednu látku. Vědci zjistili, že mikronutrienty působí lépe a efektivněji, když se užívají v společně zkombinované. Proto bychom měli vždy dávat přednost takovému přípravku, který mikronutrienty optimálně dávkuje a obsahuje výlučně přírodní látky.

Institut pro prevenci a moderní medicínu vitálních látek proto doporučuje mikronutriční koncentrát LaVita, protože obsahuje všechny výše zmíněné mikronutrienty jako např. vitamín C a E nebo koenzym Q10 a pokrývá tím potřebnou denní dávku těchto látek.

5. Úskalí klasické medicíny

Klasické léky jako např. statiny sice snižují hladinu cholesterolu v krvi, zvyšují ale zároveň riziko jiných nebezpečných onemocnění nebo těžkých selhání orgánů. Dle aktuálních studií dochází při užívání těchto léků na snížení cholesterolu k častým onemocněním srdce nebo dokonce k rakovině jícnu. Mnoho pacientů si kromě toho stěžuje na akutní selhání ledvin, problémy s játry, šedý zákal nebo ochabnutí svalů.

Berlínský neurolog Prof. Matthias Endres míní, že statiny také často vedou k mozkovému krvácení. V žádném případě bychom tedy neměli podceňovat užívání těchto léků. Část expertů dokonce od užívání těchto léků úplně zrazuje. Riziko vzniku dalších nemocí je při užívání těchto léčiv v mnoha případech větší než jejich přínos.

Neměli bychom zamlčet ani další fakt, a sice že těmito léky jsou léčeni lidé, jejichž hladina cholesterolu ještě nepředstavuje žádné vážnější nebezpečí pro jejich zdraví. Proto se nedivme, že léčiva s největším obratem na světě jsou ta na snižování cholesterolu v krvi.

6. Tipy na snížení hladiny cholesterolu v krvi

Je důležité se sám starat o své zdraví a věnovat se prevenci. Zdravý způsob života podporuje nejen zdraví, ale může současně působit i proti vysoké hladině cholesterolu. Dbejte o své tělo a varovné signály neberte na lehkou váhu. Raději reagujte příliš brzo než příliš pozdě. Abyste mohli i Vy sami bojovat proti vysoké hladině cholesterolu v krvi, chtěli bychom Vám zde poradit pár tipů, které můžete ihned aplikovat ve svém každodenním životě.

a) Redukce tělesné váhy

Obezita je často spouštěčem nebezpečných nemocí a může způsobit i vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Pokuste se pravidelně sportovat, dbejte na zdravou a vyváženou stravu a usilujte o optimální tělesnou váhu.

b) Zdravá strava

Změňte své stravovací návyky. Vědomá redukce tuků, méně soli a více ovoce a zeleniny účinně působí proti vysoké hladině cholesterolu. Vyvarujte se tučných potravin, jako jsou uzeniny, tučný sýr nebo fritované hranolky.

c) Mikronutrienty

Efektivně a přirozeně na snižování vysoké hladiny cholesterolu působí přírodní přípravky s mikronutrienty. Obsažené mikronutrienty, jako např. omega-3 mastné kyseliny, koenzym Q10 nebo vitamin C a vitamin E, velkou měrou přispívají ke snížení cholesterolu v krvi. Oproti klasickým lékům ale nezpůsobují žádné vedlejší účinky a jsou proto k léčbě vysoké hladiny cholesterolu velmi vhodné.

d) Pravidelný pohyb

Pokuste se každý den alespoň 30 minut hýbat. Můžete jít na procházku, běhat, jezdit na kole, jít vyvenčit psa, doma uklízet atd. Možností je spousta. Sport a pohyb nejenže pomáhají snižovat cholesterol v krvi, ale většinou také vedou k redukci váhy a zlepšení fyzické kondice.

e) Zřeknutí se alkoholu a nikotinu

Nadměrná konzumace alkoholu a nikotinu je pro tělo jedem. Je jedno, jestli jde o sekt, víno, pivo nebo pálenku. To samé platí i o cigaretách. Přiměřená konzumace je sice dovolena, ale pokud trpíte vysokým cholesterolem v krvi, bylo by lepší, kdybyste se alkoholu a kouření zřekli úplně.

Seznam použité literatury

- Bendsen NT, Christensen R, Bartels EM, Astrup A. Consumption of industrial and ruminant trans fatty acids and risk of coronary heart disease: a systematic review and meta-analysis of cohort studies. EUr J Clin Nutr 2010;65(7):773-83.
- Hoyos C. et al.: Effect of omega 3 and omega 6 fatty acid intakes from diet and supplements on plasma fatty acid levels in the first 3 years of life. Asia Pac J Clin Nutr. 2008(4): S. 552-557
- Mozaffarian D, Aro A, Willet WC. Health effects of tras-fatty acids: experimental and observational evidence. Eur J Clin Nutr 2009; 63 Suppl 2:S5-21 - Murreddu GF, Brandimarte F, De Luca L. High-density lipoprotein levels and risk of cardiovascular events: a review. J Cardiovasc Med. 2011. [Epub ahead of print]
- Vinson J.A. et al.: Vitamins and especially flavonoids in common beverages are powerful in vitro antioxidants which enrich lower density lipoproteins and increase their oxidative resistance after ex vivo spiking in human plasma. J Agric Food Chem. 1999(7): S. 2502-2504 (31) Babu P.V., Liu D.: Green tea catechins and cardiovascular health